لطفا زِر نزنید، دوست عزیز!

wildeblog052008_fullsize_story11- هر کسی حق دارد در مورد هر «چیز»ی نظرش را بگوید. «چیز» یعنی هر چیزی(!) که در دنیا وجود دارد یا ندارد.

2- بیان «نظر» سه شکل دارد:
1-2 – نقد

2-2 – اظهار نظر

2-3 – زِر زدن

3- برای نقد یک پدیده، اثر، و کلاً هر «چیز»ی شما باید به تمامی وجوه آن «چیز» آگاه باشید. از فرآیند تولید، نوع محصول، تفکر پدیدآورنده، مفاهیم پنهان در آن و … . مثلاً یک پزشک، نباید نقد فیلم کند، مگر آنکه به اندازه کافی مطالعات لازم و تجربه داشته باشد. به صرف پزشک یا (مثلا) مهندس بودن نمی تواند یک فیلم را نقد کند.

4- برای اظهارنظر درباره یک «چیز» شما لازم نیست متخصص آن «چیز» باشید. می توانید نظرتان را بدون قاطعیت بگویید. خوشتان آمده یا نه، زیباست یا نه، کاربردی است یا نه، و هر مورد دیگری. بدون قاطعیت یک کارشناس. پزشک قصه ما از فیلم «فلان» خوشش آمده، یا نیامده، بازی بازیگرش را دوست داشته یا نه. نظرش را می گوید: «من از فیلم فلان خوشم نیامد. بازیگرش خوب بازی نمی کرد. ولی موسیقی اش را دوست داشتم»

5- اگر بدون داشتن دانش یک «چیز»، در مورد آن نقد یا نظری ابراز کردید، که بیرون از دایره دریافت و ادراک شخصی باشد، شما «زِر» زده اید. اگر بدون دانش و تجربه کافی نظر قطعی داده اید که فلان «چیز» مزخرف است یا خوب است، شما زِر زده اید.

6- کمتر کسی در زمینه های تخصصی، مثلاً پزشکی، ساختمان، تعمیر موتورهای دریایی، لوله کشی برج میلاد، جراحی پلاستیک روی موش و امثال اینها به خودش اجازه «حرف زدن» می دهد؛ مگرآنکه در آن زمینه متخصص باشد. اما درباره فرهنگ، هنر و ادبیات، به دلایل بی شمار، هر کسی این عُرضه را در خودش می بیند که حرف بزند. بسیاری از این حرفها، «زِر»ی بیش نیست.

7- متر و معیار اینکه چه کسی زِر می زند و چه کسی حرف حساب، به عهده خودتان است نه هیچ کس دیگر.

8- لطفاً شعور داشته باشید و از نقد زمینه هایی که چیزی سرتان نمی شود، خودداری کنید. وگرنه در همین گندابی که هستیم خواهیم ماند.

9- این پست مخاطب خاص ندارد.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”لطفا زِر نزنید، دوست عزیز!

 1. سروش

  میتونید پیشنهاد بدید که من زر نزنم اما حق زر زدن (با تعریفی که شما ارایه دادید) رو نمی تونید ازم بگیرید. مثلا من حق دارم در زمینه ی فلسفه زر بزنم. و این حق رو به هر کسی میدم که زر بزنه. کلا دوست دارم ببینم چی میگه نه اینکه کی میگه. حتما لازم نیست که طرف در اون زمینه تخصص داشته باشه تا حرف رو گوش کنیم. حالا حرفش رو گوش کن اگه زر بود قبول نکن. همون طور که کسی که در اون زمینه تخصص داره هم ممکنه در همون زمینه چرت و پرت هم بگه
  —————–
  1- هرکسی می تونه هرچی دلش میخواد بگه.
  2- من منظورم این بوده که نباید نظر کارشناسی بی ربط داد! وگرنه حرف و گپ که همه می زنند و می زنیم. نظری نباید بده که بر اساس اون بخواد یک «چیز» قضاوت بشه.
  3- در اینکه خیلی از متخصص ها، چرت و پرت می گن، اصلا شکی نیست، مخصوصا در زمینه تخصصی خودشون.
  4- به نظرم، اینکه «چی می گه» مهمتره تا «کی می گه»، یکی از مواردیِ که باعث شده، هر کس تو هر زمینه ای خودش صاحب نظر بدونه، شاید بهتره اینجوری نگاهش کنیم، که » کی، چی داره میگه»…

 2. دست نوشته / یاسر کمالی نژاد

  شما تاحالا نشده
  یک تابلوی نقاشی رو ببینید و بگید «به به ! چه قدر زیباست . رنگ قرمزش رو خیلی خوب به کار برده ولی رنگ زرد یک مقدار بیش از حده !» شما نقاشید؟ پس زر زدید .
  تا حالا نشده یک غذا رو بخورید و بگید «شور بود» . آشپزید؟ پس زر زدید .
  تا حالا نشده برید تو خیابون بگید «هوا سرده» . کارشناس هواشناسی هستید؟ پس زر زدید .
  به سوپرمارکت بروید و بعد از خرید یک بسته ماکارانی بگویید «قیمتش گران است.» مامور بازرگانی هستید؟ پس زر زده اید
  اصلن شما که این متن رو نوشتید ، نویسنده اید؟ پس زر زده اید .
  * البته اینها با تعاریف شما بود ولی به نظر من در هیچ کدام از موارد شما زر نزدید ، بلکه نظر خود را ابراز کرده اید راجع به مساله ای که البته در آن کارشناس هم نیستید . البته هیچ مشکلی هم ندارد و بسیار هم خوب است .
  در ضمن شما علوم ریاضی و تجربی را هم رده و قابل قیاس با علوم انسانی می دانید .
  در این یک مورد رسمن زر زده اید.
  **************
  از متن: «برای اظهارنظر درباره یک “چیز” شما لازم نیست متخصص آن “چیز” باشید. می توانید نظرتان را بدون قاطعیت بگویید. خوشتان آمده یا نه، زیباست یا نه، کاربردی است یا نه، و هر مورد دیگری. بدون قاطعیت یک کارشناس. پزشک قصه ما از فیلم “فلان” خوشش آمده، یا نیامده، بازی بازیگرش را دوست داشته یا نه. نظرش را می گوید: «من از فیلم فلان خوشم نیامد. بازیگرش خوب بازی نمی کرد. ولی موسیقی اش را دوست داشتم»»
  نکته اصلی حرف، درباره همان عدم قطعیتی است که شما متوجه آن (احتمالا) نشده اید. هر کسی حق دارد «نظر»ش را درباره هر چیزی بگوید. نظرش را. ولی به شرط آن که نخواهد به واسطه نظر شخصی اش، ارزشگذاری کند. شما، ماکارانی را می خرید، فکر می کنید نسبت به تورم و موتد مصرفی و عوامل دخیل در آن، گران است. شما نظر خود را ابراز کرده اید. اما یک کارشناس امر، برای شما ثابت می کند که اشتباه می کنید و محصول، زیر قیمت به دست شما رسیده است. اما شما همچنان بر نظر خود اصرار می کنید. نتیجه چیست؟
  اتفاقا مشکل اصلی همان قیاس علوم تجربی و انسانی است. همه فکر می کنند که می توانند در حوزه علوم انسانی و هنر اظهار فضل کنند، بی آنکه نیاز به دانش و دلیل داشته باشند. فکر می کنند که یک تابلوی نقاشی (مثلا) با خوش آمدن یا نیامدن آنهاست که ارزش پیدا می کند. نه! ارزشگذاری آثار هنری، در خوش آمدن فلانی یا بهمانی نیست. در چیز دیگری است.

 3. دست نوشته / یاسر کمالی نژاد

  از متن : «5- اگر بدون داشتن دانش یک “چیز”، در مورد آن نقد یا نظری ابراز کردید، که بیرون از دایره دریافت و ادراک شخصی باشد، شما “زِر” زده اید.»

  یا نظری ابراز کردید ؟!!؟!؟!
  **********
  «»یا نظری ابراز کردید، که بیرون از دایره دریافت و ادراک شخصی باشد«»
  «که بیرون از دایره دریافت و ادراک شخصی باشد» به این قسمتش توجه کنید! یعنی بیش از دانشش حرف زده باشد!

 4. دست نوشته / یاسر کمالی نژاد

  تا این تعریف دانش از دید شما چه باشد . تورم و مواد مصرفی و عوامل دخیل در آن دانش است یا نظر شخصی ؟

  * ضمنا از مطلب خوب شما تشکر می کنم . در حال نگارش مقدمه ای بر وبلاگم هستم که از این مطلب شما هم استفاده کردم .
  *********
  دانش، دراین زمینه، از نظر من، اطلاعات هست به علاوه قدرت تجزیه و تحلیل، و اینکه ما همواره در مقابل کسی که بیشتر از ما می داند (در اون زمینه خاص) طبعا ضعیف تریم. یعنی یک مقوله نسبی است. دانش من از تورم مثلا سی درصد است، اما اقتصاددان 80 درصد دانش دارد در آن رابطه. حرف اصلی من اینست که با دانستن محدود، حق نداریم نظر قاطع و صد در صد بدهیم. همین!
  * خواهش می کنم. خوشحال می شم کمکی کرده باشم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s