هنرمند خوب، هنرمند زنده است!

محسن، اگر لازم شد باید بگویی (رک و صریح تر از آنچه گفته ای) که «غلط کردم«. باید بگویی و می دانم که می گویی و هیچ کس حق ندارد که این غلط کردم را بگذارد به پای چاپلوسی و بزدلی و پاچه خواری و هر مزخرف دیگری. من می دانم که تو چه کشیده ای تا رسیده ای به اینجا که فقط بتوانی فریاد بزنی خودت را و ول کنی آن نعره هایت را و نترسی که فلان استادک زهوار در رفته عصر حجری تکفیرت کتد و آن جوجه فکلی به تو انگ ندانستن بزند. من می دانم که چقدر سنگ جلوی پایت انداخته اند. من می دانم که چقدر تحقیرت کردند وقتی که آن کنسرت را در تالار فارابی دانشگاه هنر برگزار کردی و هرچقدر که بچه ها، حمایتت کردند، استادان عزیز! تحقیرت کردند. من می دانم که چقدر مجبور شدی برای آن کنسرت کذایی، عوض کنی قطعاتت را و سرپوش بگذاری روی استعدادت تا جماعت، با اکراه، راضی شوند که یک کسی، بیاید و شفیعی کدکنی را با سه تار و کُر اجرا کند، و سهراب را با خوانش زیبای تو اجرا کند.

خیلی ها، آن موقع همراهت بودند، حمید بود که می خواند به همراهت، جواد بود که آخرین بار شش سال پیش به زور و ضرب مشت مشت قرصهای اعصاب که مصرف می کرد، توانستیم نیم ساعتی حرف بزنیم و فقط امیدوارم که زنده باشد. خیلی های دیگر بودند، خیلی ها رفتند پی زندگی، پی نان و سقف بالای سر، ولی تو ماندی و جنگیدی. هنوز وقتی یاد آن اجرای شگفت انگیزت می افتم، وجودم سرشار از لذت می شود، با آنکه فکر می کنم بیش از ده سال گذشته باشد از آن روز و چه تلاشی کردیم برای بدست آوردن نوار آن اجراها که نشد.

این را می گویم که بگویم می فهمم چه کشیده ای برای آنکه شنیده شوی، و می دانم که شنیده شدن همه آرزویت نبوده، و می دانم که ساز زده ای و خوانده ای و ساخته ای، فقط برای آنکه ساخته باشی و خوانده باشی و زده باشی. می دانم که هیچ وقت دنبال آن چهارتا آدمی که پی ات راه افتادند نبودی، می دانم که موسیقی را فقط برای خود موسیقی خواسته ای و می دانم که اگر ارتباطت قطع شود با مملکتت، نابود خواهی شد. تو که قرار نیست آهنگ بندتنبانی خالتور لوس آنجلسی برایمان بسازی، قرار است؟

برای همین، به عنوان یک آشنای قدیم، ازت خواهش میکنم که اگر لازم است بگویی غلط کردم، بگو! نترس. هیچ آدم باشعوری تو را به خاطر این حرفها، مواخذه نمی کند. آنکه برگشته و گفته که «آی محسن دوست داشتنی. کاش در همان کوچه- باغ های خراسان می ماندی و کشف نمی شدی.کاش شاگرد حاج قربان نبودی. امروز حتی از آن عشق پانزده سانتی که به تو داشتیم نیز دیگر خبری نیست عزیز رسما زر زده. مزخرف گفته. هنرمند را با چریک و انقلابی اشتباه گرفته.نداشته باشد آن عشق را، چیزی از تو کم می شود؟

نه عزیز من، اگر فکر می کنی که اگر کسی پایش را گذاشت در اروپا، حق ندارد که «وان یکاد» بخواند، اشتباه کرده ای، شاید دوست داشته بخواند، به تو چه؟ اگر فکر می کنی هنرمند باید پرچم بردارد و جماعتی را رهبری کند که کاخی را بشکنند اشتباه می کنی، نه عزیزم. هنرمند اصلا وظیفه ای ندارد. هنرمند برای خودش زندگی می کندد و این پیروان ابله اند که از او یک بت می سازند و چریک و فدایی و میاندازند جلو تا همچون گله گوسفند، رهبریشان کند. هنر آن نیست که تو فکر می کنی، که اگر این بود، ون گوگ و حافظ و باخ و همینگوی و هزاران هزار دیگر هیچ وقت نامشان ماندگار نمی شد. شاملو را بت کردید و اخوان را بت کردید و آل احمد را بت کردید و کشتید و بر جنازه شان ایستادید، چه شد؟ صمد بهرنگی، آثار هنری درخورتری داشت یا صادق هدایت؟ آثار هنری سوسیال رئالیسم شوروی و بلوک شرق الان کجا هستند؟ چه شد آنهمه تولیدات چین مائوئیست؟ چه شد آنهمه تولیدات آلمان هیتلری؟

ول کنید این آلودن و به گه کشیدن هنر ناب را با ایسم و مکتب و این مزخرفات. هنرمند برای خودش کار می کند نه کس دیگر! هیچ کس حق ندارد که به او بگوید چه بکند و چه نکند! علاقه مند بودن من به هنرمند و آثارش برای من هیچ حقی ایجاد نمی کند که بگویم چه بکند و چه نکند. دوست داری، می بینی و می شنوی و لذت می بری، دوست نداری، به سلامت. آنقدر آویزان می شوید به دامان یک بدبختی که آخر سر به فاک فنا می دهید طرف را و بعد شهید می سازید از مرده اش و پیراهن عثمانش را بر دست می گیرید و زر مفت می زنید.

ول کنید آن بیچاره را! یک روز برای دل خودش یک چیزی خوانده و بعد یک ابله بیشعوری آمده پخش کرده آن را و یکی هم آمده شکایت کرده که این توهین است والخ. پدرمن، برادر من، خواهر من، مگر یک آدمی که شناخته شده است و معروف است، حق ندارد زندگی خودش را داشته باشد؟ مگر هرکاری کرد باید توی بوق و کرنا کرد. چرا کاری می کنید که فراری بشود از همه و برود گوشه عذلت و صدایش دیگر در نیاید. گیریم در مستراح خواست که بادی درکند! ضبطش کنید و به اسم آخرین کار هنرمند نوگرا پخش کنید و بعد همان را چماغ کنید بر سر آن بدبخت. ول کنید. احترام بگدارید به حریم خصوصی آدمها!

دوست عزیزی که می گویی «نكته تاسف آور آن است كه نعره هاي رهاي نامجو امروز قيد يافته است امروز او دارد فكر مي كند كه آيا بايد نعره اي بكشد يا نه!‌ او امروز مصلحت را مي بيند و در اين شرايط ديگر سخن از دل بر نخواهد آمد!»

نشسته ای در جای گرم و نرمت و انتظار داری که آن بدبختی که بعد از عمری خون جگر خوردن، اندک روزنه ای به دست آورده تا خودش را و استعدادش را رها کند، به خاطر دل تو و آن یکی و این یکی، علم و کتل مبارزه بردارد و تو در دلت احسنتی بگویی، از همان زیر لحاف! مرد حسابی، خودت را بگذار جای او، می دانی همچین تهدیدی که مقایسه اش می کندد با سلمان رشدی یعنی چه؟! یعنی فقط اگر حکم تکفیرش درنیاید و زنده بماند باید شصت بار پیاده برود تا عتبات عالیات از زور خوشی! فکر کن که تو جای او بودی! فکر کن که خانواده ات به راحتی در این مملکتی که کفن پوشانش حاظر و آماده اند، می تواند سر راحت بر بالین بگذارد؟

محسن، اینها که می گویند همه اُرد شکم سیری است. تو، بابت کاری که کرده ای، لازم می بینی که عذرخواهی کنی، پس کارت درست است. حتی اگر تصمیم دیگری هم می گرفتی بازهم کارت درست بود. اینها، رفته اند زیر کرسی و آروغ مبارزه می زنند. ولشان کن. هنرمند خوب، هنرمند زنده است! نگذار که این ترسوها، تو را علم کنند و پشت سرت قایم شوند و فریاد بزنند.

من، محسن نامجو را زنده می خواهم، حتی اگر فکر کنند که ترسیده، مهم نیست. اصلا مهم نیست! محسن خوب، محسن زنده است!!

————————————-

اندر کرامات عشق 15 سانتی

کاشفان فروتن لجن‌پاشی

با خودت چه می گویی؟

ارسال به: Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Del.icio.us :: Digg :: Stumble :: Furl :: Friendfeed :: Twitthis :: Facebook :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Advertisements

یک دیدگاه برای ”هنرمند خوب، هنرمند زنده است!

  1. داریوش کبیر

    درسته خیلی زحمت کشید برای شنیده شدن و کشیده شدن آهنگاش به اینور و اونور.
    منو یادته ؟
    ———————————
    بع له استاد داریوش. ما خیلی چاکریم …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s